Giresun Valiliği
Giresun Valiliği
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü
Giresun Valiliği
Giresun Valiliği

EGZOZ ELEKTRONİK DENETLEME SİSTEMİ (EGEDES) BAŞLIYOR. EGZOZ MUAYENESİ YAPTIRILMAYAN ARAÇLAR, TRAFİKTE OTOMATİK OLARAK AKIŞI AKSATMADAN TESPİT EDİLİYOR.

15 Eylül 2022

11.03.2017 tarih ve 30004 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği kapsamında Madde 6’da yer alan;

“a) Hususi ve resmi otomobiller ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir,

 b) Diğer motorlu taşıtlar ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir,

 periyodik egzoz gazı emisyon ölçümüne tabi tutulur.

c) İlk defa egzoz gazı emisyon ölçümü yapılacak taşıtların ölçüm tarihinin belirlenmesinde araç tescil kayıtlarında yer alan ilk muayene geçerlilik süresi esas alınır.”

Hükümlerinde belirtilen periyotlarda egzoz gazı emisyon ölçümlerini yaptırmaları gerekmektedir.

Bakanlığımızın, ASELSAN ile birlikte geliştirdiği Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) sistemi ile; araçların plakasını EGEDES cihazı ile okunmakta, plaka sorgulaması yapılarak  aracın geçerli bir egzoz emisyon ölçümünün olup olmadığı araç görüntüsü ile birlikte kaydedilmekte ve raporlanmaktadır.

Egzoz emisyon ölçümü yaptırmama cezası 2 bin 815 TL

Öte yandan uygulamayla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü personelinin sistem üzerinden otomatik tutanak oluşturarak idari yaptırım uygulayabileceği, 2022 yılı egzoz emisyon ölçümü yaptırmama cezasının 2 bin 815 TL olarak belirlenmiştir.

İlimizde EGEDES denetimleri Müdürlüğümüz tarafından Eylül ayı içerisinde İlimiz sınırları içerisinde gerçekleştirilecektir.Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır