Giresun Valiliği
Giresun Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

BASIN BÜLTENİ

15 Kasım 2018
BASIN BÜLTENİ
BASIN BÜLTENİ
BASIN BÜLTENİ
BASIN BÜLTENİ
BASIN BÜLTENİ
BASIN BÜLTENİ
BASIN BÜLTENİ
BASIN BÜLTENİ

KATI ATIK BERTARAF TESİSİ:

 

İlimiz Görele İlçesi Çavuşlu Beldesinde kurulu bulunan ve Giresun İli Katı-Sıvı Atık ve İçme Suları Birliği tarafından işletilen Katı Atık Bertaraf Tesisi hakkında basında yer alan asılsız, gerçeği yansıtmayan yanlış ve yanıltıcı bilgiler içeren haber üzerine kamuoyunu bilgilendirmek adına açıklama yapılmasına gerek duyulmuştur.

 

Haberde kullanılan fotoğrafın tesisle ilgisi yoktur. Tesise ait fotoğraflar aşağıda verilmektedir.

 

Tesis, Bakanlığımızın ve Sayın Valimizin talimatı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.

 

Tesise semitreyler ve çöp kamyonları ile gelen atıklar öncelikle mekanik ayırıştırma tesisinde ön işleme tabi tutulmakta ve geri dönüştürülebilir atıklar ayırıştırılmakta ve ekonomiye kazandırılmaktadır.

 

Tesise atık taşımada kullanılan semitreyler ve çöp kamyonları; çöpleri boşalttıktan sonra yıkama ünitesinde yıkanmakta ve yıkama suları arıtma tesisine verilmektedir.

 

Depolama alanında oluşan sızıntı suyu ve diğer tüm atıksular, atıksu arıtma tesisinde arıtıldıktan sonra, Beldenin içme suyu kuyularının olumsuz etkilenmemesi için borular ile yaklaşık 1km taşınarak, içme suyu kuyularının mansabına derenin denize ulaştığı noktaya deşarj edilmektedir.

 

Atıksu arıtma tesisinin arıtma verimini görmek amacı ile arıtma tesisi çıkışından su numunesi alınarak düzenli olarak analiz yaptırılmaktadır.

 

Ayrıca, yeraltı suyu kalitesinin izlenmesi amacı ile de tesisin memba ve mansabında yer alan gözlem kuyularından periyodik aralıklarla numune alınmakta ve analiz yaptırılmaktadır.

 

Atıksu arıtma tesisi çıkışından alınan su numunesi ve gözlem kuyularından alınan yeraltı suyu numunesinin analizleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş ve TÜRKAK tarafından akredite olmuş laboratuvarlara yaptırılmaktadır.

 

Arıtma tesisi çıkışından 30/10/2018 tarihinde alınan arıtılmış su numunesi Bakanlığımızca yetkilendirilmiş laboratuvarda analiz ettirilmiş olup, analiz sonuçları Su Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğine uygundur. Analiz Raporu ekte sunulmaktadır.

 

Tesiste kötü koku oluşumunu önlemek için depolama alanında ki atığın üzeri günlük toprak örtü ile örtülmektedir. Ayrıca, tesisin kuzey cephesinde yer alan duvar üzerine kurulu olan parfümleme koku giderme sistemi aktif olarak çalışmaktadır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Dokümanlar
Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır